Egzamin maturalny – „Nowa Matura”
egzamin maturalny zdawany od roku 2005 w liceach ogólnokształcących i od roku 2006 w technikach, działających na podstawie prawa polskiego;
Pomimo zmiany od roku 2015 formuły egzaminu maturalnego, egzaminy zdawane w latach 2002 (do 2004 opcjonalnie z egzaminem dojrzałości) –2014 oraz 2015–2019 wyrażone w skali 0–100 należy rozumieć jako polską maturę (tzw. maturę polską nową).
- Wynik z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym wyrażony w procentach będzie przeliczany na punkty według zasady:
1% = 1 punkt rekrutacyjny GUMed.
- Wynik z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym wyrażony w procentach będzie przeliczany na punkty według zasady:
1% = 0,6 punktu rekrutacyjnego GUMed.
- kandydatom z klas dwujęzycznych przelicza się wynik z matury dwujęzycznej, tylko z języka
obcego, na wynik na poziomie rozszerzonym według wzoru:
R= D x 4/3
gdzie:
- D oznacza wynik poziomu dwujęzycznego
- R oznacza wynik poziomu rozszerzonego
Wynik maksymalny poziomu rozszerzonego nie może przekroczyć 100% (jeżeli jest wyższy
otrzymuje wartość 100%
W rekrutacji na rok akademicki 2024/25 brane są pod uwagę wyniki prezentowane w procentach (nie są uwzględniane wyniki prezentowane w skali centylowej).
Kandydat z Nową Maturą ubiegający się o przyjęcie na studia z tokiem nauczania w języku polskim
- w terminie rejestracji jest zobowiązany:
- założyć konto ERK w systemie rekrutacji on-line dostępnym na stronie internetowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- wypełnić i zatwierdzić znajdujący się w systemie ERK elektroniczny formularz rejestracyjny, w tym w szczególności:
- wybrać formę studiów oraz ich kierunek
- wpisać oceny z wymaganych przedmiotów uzyskane w trakcie egzaminu maturalnego.
- wpłacić opłatę rekrutacyjną
- po znalezieniu się na liście osób zakwalifikowanych na studia należy, w wyznaczonym przez GUMed terminie (podanym na każdej kolejnej opublikowanej liście), dostarczyć do Działu Rekrutacji w ramach wymaganych dokumentów – oryginalne świadectwo maturalne (kopia notarialna nie będzie honorowana):
Egzamin dojrzałości – „Stara Matura” – egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących i do roku 2005 w technikach, działających na podstawie prawa polskiego.
Egzamin ten charakteryzuje się tym, że jego wyniki są wyrażone w skali od 2 do 5 (do roku 1991) lub od 1 do 6 (w latach późniejszych).
- Zgodnie z Uchwała Senatu GUMed nr 48/2023 z dnia 19 czerwca 2023 w sprawie warunków i trybu rekrutacji na I rok studiów w GUMed w roku akademickim 2024/2025 (6,62 MB)
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia, zobowiązani są posiadać na zaświadczeniu z OKE (Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej) wyniki z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym lub podstawowym wyrażone w procentach. Kandydaci mogą przystąpić (zgodnie z art. 44zzp ustawy o systemie oświaty) do egzaminu z wybranego przedmiotu maturalnego organizowanego przez OKE . Egzaminy te są organizowane w terminach i według zasad obowiązujących w danym roku szkolnym. Zamiast oryginalnego zaświadczenia z OKE o wynikach egzaminu maturalnego kandydat może przedłożyć zaświadczenie o wyniku uzyskanym
podczas egzaminów wstępnych w uczelni medycznej (egzaminy w standardzie CKE
Zamiar przystąpienia do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu albo wybranych przedmiotów należy zgłosić w formie deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Ostateczną deklarację należy złożyć na ręce dyrektora szkoły, którą się ukończyło nie później niż do 7 lutego danego roku szkolnego. Inny termin obowiązuje w sytuacji, gdy szkoła została zlikwidowana lub przekształcona – wówczas deklarację składa się dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania absolwenta (np. Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie) nie później niż do 31 grudnia danego roku szkolnego.
- Wynik z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym wyrażony w procentach będzie przeliczany na punkty według zasady 1% = 1 punkt rekrutacyjny GUMed.
- Wynik z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym wyrażony w procentach będzie przeliczany na punkty według zasady 1% = 0,6 punktu rekrutacyjnego GUMed.
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, uczelnie nie mogą organizować, ani uwzględniać w postępowaniu rekrutacyjnym wyników z wewnętrznych egzaminów tzw. CEW – podstawą przyjęcia są wyłącznie wyniki egzaminu dojrzałości oraz wyniki z egzaminów uzyskanych na podstawie art. 44zzp ustawy o systemie oświaty.
Kandydat z Starą Maturą ubiegający się o przyjęcie na studia z tokiem nauczania w języku polskim
- w terminie rejestracji jest zobowiązany:
- założyć konto ERK w systemie rekrutacji on-line dostępnym na stronie internetowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
- wypełnić i zatwierdzić znajdujący się w systemie ERK elektroniczny formularz rejestracyjny, w tym w szczególności:
- wybrać formę studiów oraz ich kierunek i tryb
- wpisać oceny z wymaganych przedmiotów uzyskane w trakcie egzaminu i znajdujące się na zaświadczeniu z OKE.
- wpłacić opłatę rekrutacyjną
- po znalezieniu się na liście osób zakwalifikowanych na studia należy, w wyznaczonym przez GUMed terminie (podanym na każdej kolejnej opublikowanej liście), dostarczyć do Działu Rekrutacji w ramach wymaganych dokumentów – oryginalne świadectwo dojrzałości wraz z zaświadczeniem z OKE (kopie notarialne nie będą honorowane):
Powyższe informacje stanowią jedynie ogólną informację mającą służyć wstępną pomocą kandydatom i mogącą zawierać niezamierzone błędy pisarskie, dlatego należy każdorazowo zapoznać się ze szczegółowymi zasadami rekrutacji zawartymi w Uchwale Senatu precyzującej warunki i tryb rekrutacji na dany rok akademicki opublikowanej na stronie Akty prawne
W celu potwierdzenia czy kandydat spełnia kryteria rekrutacyjne prosimy o kontakt z
Działem Rekrutacji