Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia - studia I stopnia st...

StartInstrukcje dla kandydatówZdrowie publiczne - zarządz...

O KIERUNKU STUDIÓW


TOP 5 najważniejszych rzeczy o naszym kierunku

1. Jedyny w Polsce kierunek, na którym jednocześnie uczysz się zdrowia publicznego i zarządzania. Lubisz opcje 2w1? Te studia Ci to dadzą!
2. Możesz od razu po nim pracować w wielu różnych miejscach, zależnie od Twoich preferencji – może to być szpital, ale równie dobrze Narodowy Fundusz Zdrowia, prywatna firma czy organizacja pozarządowa.
3. W odróżnieniu od studiów medycznych nie ogranicza Cię później żadna ścieżka czy specjalizacja – Ty decydujesz co i gdzie robisz!
4. Istnieje kilka możliwości kontynuowania nauki na studiach magisterskich – w różnych obszarach i specjalnościach.
5. Uczymy hybrydowo, dni tygodnia podzielone są pod względem formy zajęć na całkowicie stacjonarne (na miejscu w GUMed) i całkowicie zdalne.


Obraz1.jpg







Budynek Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia, w którym odbywa się większość zajęć


Ale właściwie co to jest zdrowie publiczne?

Za pierwszą definicję niech posłużą słowa prof. dr hab. Marcina Czecha, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2017–2019, który o naszych studiach powiedział:

“studiując Zdrowie Publiczne stajesz się lekarzem całej populacji”


Słyszałeś kiedyś o kolejkach do lekarza specjalisty (może nawet sam w niej czekałeś wiele miesięcy…), o konsekwencjach pandemii COVID-19, albo ktoś chorujący przewlekle z Twojej rodziny czuł się przytłoczony ogromem informacji otrzymywanych od lekarza? A może zastanawia Cię, dlaczego ludzie wciąż robią rzeczy, które są dla nich niezdrowe – palą papierosy, nie uprawiają sportu, jedzą fast-food? Zdrowie publiczne i Ty wraz z nim to swoisty game changer – kształcimy profesjonalistów, którzy w przyszłości będą odpowiadać za budowanie pomysłów na zmiany, dzięki którym nam wszystkim będzie łatwiej korzystać z publicznej opieki zdrowotnej.

Dla kogo studia?

Jesteś osobą kreatywną, lubiącą pomagać ludziom, potrafiącą rozwiązywać problemy i nie bojącą się wyzwań? Być może na tym etapie swojego życia nie wiesz jeszcze jaką pracę chcesz wykonywać w przyszłości? Studia na kierunku Zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia są więc dla Ciebie idealne. Dadzą Ci różne możliwości zatrudnienia i rozwoju w wielu obszarach!

Dlaczego ten kierunek?

Zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia to kierunek prowadzony na Wydziale Nauk o Zdrowiu z IMMiT, trwający 3 lata. Jest to unikatowy w skali kraju kierunek przygotowujący do pracy w sektorze ochrony zdrowia zarówno na szczeblu zarządczym jak i wykonawczym. Kierunek ten jest odpowiedzią na rosnące potrzeby profesjonalizacji osób pracujących w sektorze ochrony zdrowia. Koordynowany jest przez Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia, co pozwala na wykorzystywanie w dydaktyce technologii telemedycznych i uczenia się zawodu w sposób nowoczesny, a nie tylko z podręczników.

Co w trakcie studiów?

Program studiów daje możliwość rozpoczęcia pracy już po 3 latach studiów! Dlaczego? Ponieważ zawiera wiele zajęć praktycznych, w tym aż sześciomiesięczną praktykę zawodową realizowaną w jednostkach ochrony zdrowia, której pierwsza część rozpoczyna się od razu po pierwszym semestrze. Program studiów został stworzony i jest unowocześniany przy udziale najważniejszych potencjalnych pracodawców naszych absolwentów, a więc uczymy Studentów, tego co jest potrzebne na rynku pracy. Ponieważ zajęcia prowadzą również praktycy, kierunek oferuje absolwentom możliwość uzyskania unikatowego połączenia wiedzy i praktycznego doświadczenia pracy w sektorze ochrony zdrowia już po pierwszym stopniu studiów. Studenci są od początku angażowani do wielu działań, które prowadzone są w Centrum, co pozwala im rozwijać swoje zainteresowania i pasje – również te naukowe. Oferujemy możliwość dołączenia do koła naukowego, w którym wspólnie odnieśliśmy już wiele sukcesów.

Logo Studenckiego Koła Naukowego, które działa przy naszej jednostce
Logo Studenckiego Koła Naukowego, które działa przy naszej jednostce

Czy znajdę pracę po tych studiach?

Absolutnie tak! Absolwenci kierunku Zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia znajdują zatrudnienie w wielu miejscach systemu zdrowia, wnosząc istotny wkład w opiekę nad pacjentami. Nasi absolwenci są gotowi do tego, aby samodzielnie prowadzić działania w obszarze zdrowia publicznego (edukacja, koordynacja, wsparcie, promocja zdrowia) oraz organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia (realizacji projektów, finansowanie, organizacja pracy), zarówno w ramach struktur publicznych, niepublicznych jak i działań trzeciego sektora (np. fundacje czy stowarzyszenia). Absolwenci tego kierunku mogą również podejmować pracę w nowym zawodzie, jakim jest Profilaktyk. To kolejna wartościowa ścieżka rozwoju.

Gdzie znajdują pracę nasi absolwenci?

Można długo wymieniać, odpowiadając na pytanie najkrócej – wszędzie w systemie zdrowia i podmiotach współpracujących. Przykładowe miejsca, gdzie zatrudnienie znajdują nasi absolwenci to:
  • Podmioty lecznicze np. szpitale, przychodnie publiczne i prywatne
  • Samorząd terytorialny i podmioty współpracujące
  • Jednostki centralne, np. Ministerstwo Zdrowia
  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Jednostki prowadzące nadzór sanitarno-epidemiologiczny
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Podmioty prowadzące badania kliniczne
  • Podmioty gospodarcze działające w obszarze ochrony zdrowia
  • Organizacje pozarządowe
  • …. i wiele innych

Dlaczego warto studiować?

Więcej w filmie:


Czym nasz kierunek różni się od podobnych nauczanych na innych uczelniach?
  • Studiujesz na najlepszej uczelni badawczej, która daje Studentom szerokie możliwości rozwoju, realizacji swoich pasji i nawiązywania wielu cennych relacji.
  • Jedyny w Polsce kierunek łączący nauki zarządcze i o zdrowiu, pozwalający na uzyskanie kompetencji z dwóch obszarów podczas jednych studiów.
  • Kierunek nauczany jest hybrydowo, tzn. w niektóre dni tygodnia zajęcia odbywają się wyłącznie zdalnie, a w pozostałe wyłącznie stacjonarnie. Jest to szczególnie cenne, jeżeli mieszkasz poza Trójmiastem.
  • Kierunek o charakterze praktycznym, ponad połowa zajęć ma charakter praktyczny, studia obejmują aż 6 miesięczną praktykę zawodową, która zaczyna się już na 1 roku. Od razu uczysz się więc jak wykonywać się swój przyszły zawód.
  • Bogata kadra dydaktyczna składająca się zarówno z kadry GUMed, jak również ekspertów z różnych instytucji zajmujących się ochroną zdrowia (np. Ministerstwo Zdrowia, samorząd, Narodowy Fundusz Zdrowia, największe szpitale z regionu).
  • Studia umożliwiają pracę w wielu jednostkach: Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, samorząd terytorialny, jednostki ochrony zdrowia zarówno publiczne jak i prywatne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednostki prowadzące badania kliniczne, firmy działające na rynku zdrowia i wiele wiele innych.

Potrzebujesz więcej informacji? Jesteśmy na Facebooku i Twiterze!

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda studiowanie na naszym kierunku obejrzyjcie wspólną relację studentów i wykładowców na Instagramie

Chętnie odpowiemy również na Wasze bezpośrednie pytania:

dr hab. n. o zdrowiu Ewa Bandurska – kierownik kierunku

ewa_bandurska.jpg
Bandurska_QR.jpg



Aleksandra Kobiela – absolwentka kierunku

Aleksandra_Kobiela.jpg
Aleksandra_Kobiela_QR.png

Zespół koordynujący kierunek
Zespół_koordynujący_ZŚ.png













PROGRAM STUDIÓW I stopnia kierunek zdrowie publiczne – zarządzanie w systemie zdrowia



ZASADY REKRUTACJI – KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O PRZYJĘCIE NA KIERUNEK

Rodzaj matury Wymagane przedmioty na poziomie rozszerzonym
bądź podstawowym
na świadectwie dojrzałości

- NOWA POLSKA MATURA zdawana w latach 2005-2024

- MATURA INTERNATIONAL BACCALAUREATE (IB), HL

- MATURA EUROPEAN BACCALAUREATE (EB)

- MATURA ZAGRANICZNA

Obliczanie wyniku

- dwa przedmioty do wyboru spośród: BIOLOGIA, CHEMIA, FIZYKA, MATEMATYKA, JĘZYK OBCY, INFORMATYKA, GEOGRAFIA, WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Rodzaj matury Wymagane przedmioty na poziomie rozszerzonym
bądź podstawowym
na zaświadczeniu z OKE*

- STARA MATURA zdawana przed rokiem 2005
(wynik matury wyrażony w skali 1-6 bądź 2-5)

- dwa przedmioty do wyboru spośród: BIOLOGIA, CHEMIA, FIZYKA, MATEMATYKA, JĘZYK OBCY, INFORMATYKA, GEOGRAFIA, WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

* zamiast oryginalnego zaświadczenia z OKE o wynikach egzaminu maturalnego kandydat może przedłożyć zaświadczenie o wyniku uzyskanym podczas egzaminów wstępnych w uczelni medycznej (egzaminy w standardzie CKE) informacja dotycząca egzaminów przeprowadzanych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


INFORMACJE O POSTĘPOWANIU KWALIFIKACYJNYM

  • Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci są kwalifikowani według całkowitej liczby zdobytych punktów, rozpoczynając od osoby, która zdobyła najwyższą liczbę, aż do wypełnienia limitu przyjęć na określonym kierunku, o ile nie istnieją inne ograniczenia.
  • Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek zdrowie publiczne mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego:

    - w przypadku zdawania matury z dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym: 200 punktów – ta wartość jest uznana za wartość maksymalną,

    - w przypadku zdawania matury z jednego przedmiotu na poziomie podstawowym i jednego na poziomie rozszerzonym: 160 punktów,

    - w przypadku zdawania matury z dwóch przedmiotów na poziomie podstawowym: 120 punktów.

    O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (≥60 pkt).
  • Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne – zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
  • Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku w przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń.
  • Kandydaci zobowiązani są sprawdzać aktualne informacje oraz swoją pozycję na liście rankingowej na stronie internetowej rekrutacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

TERMINY REKRUTACJI: I TURA

Terminarz rekrutacji dotyczy kandydatów z nową maturą (2005-2024), starą maturą (zdawaną przed 2005r.), maturą IB, maturą EB, maturą zagraniczną, laureatów/finalistów olimpiad/konkursów.

TERMIN REJESTRACJI ON-LINE
TERMIN UISZCZANIA OPŁAT REKRUTACYJNYCH
TERMIN WPISYWANIA OCEN DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE
TERMIN OPUBLIKOWANIA I LISTY RANKINGOWEJ
TERMIN DOSTARCZANIA WYMAGANYCH DOKUMENTÓW OSÓB Z I LISTY RANKINGOWEJ
PRZEWIDYWANE TERMINY PUBLIKACJI KOLEJNYCH LIST RANKINGOWYCH*
* Liczba kolejnych list rankingowych jest zależna od momentu wypełnienia limitu przyjęć.

TERMINY REKRUTACJI: II TURA – REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

TERMIN REJESTRACJI ON-LINE
TERMIN UISZCZANIA OPŁAT REKRUTACYJNYCH
TERMIN WPISYWANIA OCEN DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE
TERMIN OPUBLIKOWANIA I LISTY RANKINGOWEJ
TERMIN DOSTARCZANIA WYMAGANYCH DOKUMENTÓW OSÓB Z I LISTY RANKINGOWEJ
PRZEWIDYWANE TERMINY PUBLIKACJI KOLEJNYCH LIST RANKINGOWYCH*
Decyzję o przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej na dany kierunek podejmuje Rektor.
* Liczba kolejnych list rankingowych jest zależna od momentu wypełnienia limitu przyjęć.

ELEKTRONICZNA REJESTRACJA NA STUDIA

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są:

  1. założyć konto kandydata w systemie rekrutacji on-line i zamieścić zdjęcie w formie elektronicznej

  2. wypełnić formularz zgłoszeniowy

  3. wnieść opłatę za postępowanie kwalifikacyjne na indywidualne konto bankowe. W zleceniu przelewu jako tytuł wpłaty należy wpisać: „numer formularza/nazwisko/imię”.

  4. wpisać do systemu rekrutacji on-line wyniki:
    • kandydaci z polską nową maturą oraz maturą International Baccalaureate (IB) – wpisać wyniki uzyskane na świadectwie dojrzałości

    • kandydaci ze starą maturą – wpisać wyniki uzyskane na zaświadczeniu o wynikach z egzaminu maturalnego wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną
  5. dostarczyć w terminie rejestracji do DR:

    • laureaci/finaliści olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego lub olimpiad międzynarodowych – proszeni są o dołączenie w systemie rekrutacji (zakładka załączniki) w terminie rejestracji skanu dyplomu laureata/finalisty olimpiady

    • kandydaci z maturą zagraniczną oraz maturą European Baccalaureate (EB) – proszeni są o dołączenie w systemie rekrutacji (zakładka załączniki) w terminie rejestracji uwierzytelnionego oryginalnego świadectwa dojrzałości wraz z tłumaczeniem świadectwa na język polski dokonanego przez tłumacza przysięgłego lub tłumaczenia poświadczonego przez konsula RP

WYMAGANE DOKUMENTY PO WSTĘPNYM ZAKWALIFIKOWANIU

Osoby znajdujące się na liście rankingowej powyżej progu przyjęcia zobowiązane są w wyznaczonym terminie, podanym na zaktualizowanej liście rankingowej, załączyć w systemie rekrutacji on-line (w formie plików pdf) skany następujących dokumentów, a następnie dostarczyć ich oryginały drogą pocztową do Działu Rekrutacji:

  1. podanie – dostępne będzie w systemie rekrutacji on-line w formie interaktywnego formularza po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata; po wypełnieniu on-line należy je wydrukować i podpisać

  2. świadectwo dojrzałości, które będzie zwrócone po zakończonym procesie rekrutacji
    • kandydaci z nową maturą – oryginał bądź oryginalny odpis świadectwa dojrzałości (przesłanie pocztą tego uwierzytelnionego dokumentu wymagane jest jedynie w przypadku jeżeli dokument będzie nieudostępniony w systemie Krajowego Rejestru Matur (KreM))

    • kandydaci ze „starą maturą” – oryginał bądź oryginalny odpis świadectwa dojrzałości oraz oryginalne zaświadczenie o wynikach z egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (przesłanie pocztą oryginalnego zaświadczenia z OKE wymagane jest jedynie w przypadku jeżeli dokument będzie nieudostępniony w systemie Krajowego Rejestru Matur (KreM))

    • kandydaci z maturą zagraniczną– uwierzytelniony oryginał świadectwa dojrzałości wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski/tłumaczeniem poświadczonym przez Konsula RP i oryginały wyników dodatkowych egzaminów z kraju wydania świadectwa wraz z tłumaczeniem przysięgłym- jeśli wyniki tych egzaminów były brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym

    • kandydaci z maturą EB– oryginał świadectwa matury EB- tłumaczenie przysięgłe na język polski jest niezbędne w przypadku, gdy świadectwo nie jest wydane w języku polskim

    • osoby przystępujące do matury międzynarodowej (IB) – oryginalne zaświadczenie z Liceum Ogólnokształcącego o wynikach z egzaminu maturalnego, a niezwłocznie po otrzymaniu, oryginalne świadectwo maturalne (przesłanie pocztą oryginalnego zaświadczenia z LO wymagane jest jedynie w przypadku jeżeli dokument będzie nieudostępniony w systemie International Baccalaureate Information System (IBIS) (ibo.org))
  3. jeden egzemplarz podpisanego katalogu opłat – katalog w wersji elektronicznej dostępny będzie w systemie rekrutacji on-line, po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata. Po zapoznaniu się z jego treścią, należy go wydrukować i podpisać.

  4. zaświadczenie o znajomości języka polskiego, umożliwiające podjęcie studiów wyższych (B2)- dotyczy osób z maturą zagraniczną oraz osób z maturą IB zdawaną poza granicami Polski oraz osób z maturą EB

    *Składanie dokumentów:
  • Odwzorowanie cyfrowe dokumentu sporządza się w formacie PDF, zapewniając jego czytelność oraz stosując zasadę, zgodne z którą jeden plik PDF odpowiada jednemu odwzorowanemu dokumentowi.
  • Komplet wyżej wymienionych dokumentów należy dostarczyć do Działu Rekrutacji w terminie podanym na każdej zaktualizowanej liście rankingowej. Przewidywany jest odrębny termin na składanie dokumentów elektronicznych oraz odrębny termin na przesłanie dokumentów drogą pocztową.
  • O akceptacji przesłanych dokumentów decyduje data ich wpływu do Działu Rekrutacji, a nie data stempla pocztowego.
  • Osoby, które nie dostarczą kompletu wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie, zostaną skreślone z listy osób zakwalifikowanych na studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a w ich miejsce wejdą kolejne osoby znajdujące się pod linią odcięcia, które uzyskały pierwotnie niewystarczającą liczbę punktów.

Kandydaci zakwalifikowani na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są w wyznaczonym terminie przez Dział Rekrutacji:

  1. wypełnić kartę badania profilaktycznego, link do wypełnienia karty kandydat otrzyma na adres e-mail podany podczas zakładania konta w systemie rekrutacji on-line.

  2. wnieść opłatę w wysokości 22 zł za legitymację studencką. Instrukcja odnośnie wpłacania opłat wraz z terminem zostanie wysłana na adres e-mail.

  3. Wszystkie osoby znajdujące się na liście osób zakwalifikowanych na studia prowadzone zarówno w języku polskim zobowiązane są, do ukończenia przed podjęciem studiów, w wyznaczonym przez GUMed terminie, kursu online dotyczącego zasad etycznych obowiązujących podczas studiowania, opracowanego przez Senacką Komisję Etyki i Dobrych Obyczajów Akademickich GUMed


powrót do listy kierunków studiów*

Data aktualizacji: 04.02.2025 r., godz. 10:30

Ważne informacje

Poziom:
I stopnia
Forma:
stacjonarne
Profil:
praktyczny
Czas trwania:
6 semestrów
*Limit przyjęć:
40
Próg punktowy:
63
Liczba kandydatów na jedno miejsce:
2
*Rekrutacja 2024

Dział Rekrutacji
al. Zwycięstwa 41-42
80-210 Gdańsk
zobacz mapę

rekrutacja@gumed.edu.pl

Stanowisko ds. Rekrutacji
Polskojęzycznej

tel.: (58) 349 13 91

Stanowisko ds. Rekrutacji
Anglojęzycznej

tel./faks: (58) 349 13 90