Lekarski - studia jednolite magisterskie, stacjonarne

StartInstrukcje dla kandydatówLekarski - studia jednolite...

O KIERUNKU STUDIÓW

DSC_1850_fot_Adam_Bogdan_691399848_.jpg

Studia prowadzone są na Wydziale Lekarskim, trwają 6 lat. Program obejmuje kształcenie w zakresie nauk morfologicznych (np. anatomia, histologia, embriologia), naukowych podstaw medycyny (np.: biofizyka, biologia molekularna, biochemia z elementami chemii, fizjologia, elementy patofizjologii), nauk przedklinicznych (np. genetyka, mikrobiologia, immunologia, farmakologia z toksykologią), nauk behawioralnych i społecznych (np. socjologia medycyny, psychologia lekarska, historia medycyny, język angielski), nauk klinicznych niezabiegowych (np.: pediatria, choroby wewnętrzne, psychiatria, dermatologia, onkologia, choroby zakaźne, rehabilitacja), zabiegowych (np. chirurgia ogólna, anestezjologia) oraz w zakresie prawnych i organizacyjnych aspektów medycyny (np. higiena, epidemiologia, zdrowie publiczne, prawo medyczne, medycyna sądowa).

Na VI roku studiów odbywa się praktyczne nauczanie kliniczne obejmujące zajęcia w klinikach/oddziałach szpitalnych z zakresu: interny, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej i specjalności wybranej przez studenta.

W toku studiów realizowany jest również program licznych kursów fakultatywnych, np. z zakresu antropologii, neurobiologii, cytobiologii medycznej, epidemiologii molekularnej, psychoanalizy oraz dyscyplin klinicznych, poszerzających obowiązujący, określony standardami kształcenia zakres wiedzy. Do zaliczenia poszczególnych lat studiów niezbędne jest odbycie praktyk programowych z zakresu opieki nad chorym, pomocy doraźnej i ambulatoryjnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, ginekologii i intensywnej terapii.

Szczegółowy zakres treści oraz efektów kształcenia, a także organizacja studiów opisane zostały w:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (4,09 MB)

Absolwenci kierunku lekarskiego otrzymują dyplom i tytuł zawodowy lekarza, a po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego mogą ubiegać się o prawo wykonywania zawodu lekarza i podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach naukowo-badawczych i szkolnictwie. Uzyskują szansę na dalsze podnoszenie swoich kwalifikacji, wiedzy i umiejętności w ramach specjalizacji lekarskich.

Kierunek prowadzi wymianę studentów w ramach programu ERASMUS, co stanowi okazję do odbycia części studiów za granicą.

PROGRAM STUDIÓW jednolitych magisterskich kierunek lekarski

ZASADY REKRUTACJI – KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O PRZYJĘCIE NA KIERUNEK

Rodzaj matury Wymagane przedmioty na poziomie
rozszerzonym
na świadectwie dojrzałości

- NOWA POLSKA MATURA zdawana w latach 2005-2024

- MATURA INTERNATIONAL BACCALAUREATE (IB), HL

- MATURA EUROPEAN BACCALAUREATE (EB)

- MATURA ZAGRANICZNA

Obliczanie wyniku

- BIOLOGIA

oraz jeden przedmiot do wyboru spośród:

- CHEMIA

- FIZYKA

- MATEMATYKA

Rodzaj matury Wymagane przedmioty na poziomie
rozszerzonym
na zaświadczeniu z OKE*

- STARA MATURA zdawana przed rokiem 2005
(wynik matury wyrażony w skali 1-6 bądź 2-5)

- BIOLOGIA

oraz jeden przedmiot do wyboru spośród:

- CHEMIA

- FIZYKA

- MATEMATYKA

* zamiast oryginalnego zaświadczenia z OKE o wynikach egzaminu maturalnego kandydat może przedłożyć zaświadczenie o wyniku uzyskanym podczas egzaminów wstępnych w uczelni medycznej (egzaminy w standardzie CKE) informacja dotycząca egzaminów przeprowadzanych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


INFORMACJE O POSTĘPOWANIU KWALIFIKACYJNYM

  • Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci są kwalifikowani według całkowitej liczby zdobytych punktów, rozpoczynając od osoby, która zdobyła najwyższą liczbę, aż do wypełnienia limitu przyjęć na określonym kierunku, o ile nie istnieją inne ograniczenia.
  • Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek lekarski mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 200 punktów (2×100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (≥100 pkt).
  • Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie, z taką samą punktacją, wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.
  • Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne – zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

    Ustawa z dnia 16 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (175 KB)
  • Kandydaci zobowiązani są sprawdzać aktualne informacje oraz swoją pozycję na liście rankingowej na stronie internetowej rekrutacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

TERMINY REKRUTACJI: I TURA

Terminarz rekrutacji dotyczy kandydatów z nową maturą (2005-2024), starą maturą (zdawaną przed 2005r.), maturą IB, maturą EB, maturą zagraniczną, laureatów/finalistów olimpiad/konkursów.

TERMIN REJESTRACJI ON-LINE 13.05.2024-12.07.2024
TERMIN UISZCZANIA OPŁAT REKRUTACYJNYCH 13.05.2024-12.07.2024
TERMIN WPISYWANIA OCEN DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE 13.05.2024-12.07.2024
TERMIN OPUBLIKOWANIA I LISTY RANKINGOWEJ 18.07.2024
TERMIN DOSTARCZANIA WYMAGANYCH DOKUMENTÓW OSÓB Z I LISTY RANKINGOWEJ 18.07.2024-22.07.2024
PRZEWIDYWANE TERMINY PUBLIKACJI KOLEJNYCH LIST RANKINGOWYCH* 23.07, 26.07, 30.07, 02.08, 06.08, 09.08, 26.08
* Liczba kolejnych list rankingowych jest zależna od momentu wypełnienia limitu przyjęć.

TERMINY REKRUTACJI: II TURA – REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

TERMIN REJESTRACJI ON-LINE 02.09.2024-10.09.2024
TERMIN UISZCZANIA OPŁAT REKRUTACYJNYCH 02.09.2024-10.09.2024
TERMIN WPISYWANIA OCEN DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE 02.09.2024-10.09.2024
TERMIN OPUBLIKOWANIA I LISTY RANKINGOWEJ 13.09.2024
TERMIN DOSTARCZANIA WYMAGANYCH DOKUMENTÓW OSÓB Z I LISTY RANKINGOWEJ 13.09.2024-16.09.2024
PRZEWIDYWANE TERMINY PUBLIKACJI KOLEJNYCH LIST RANKINGOWYCH* 17.09, 20.09, 24.09
Decyzję o przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej na dany kierunek podejmuje Rektor.
* Liczba kolejnych list rankingowych jest zależna od momentu wypełnienia limitu przyjęć.

ELEKTRONICZNA REJESTRACJA NA STUDIA

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są:

  1. założyć konto kandydata w systemie rekrutacji on-line i zamieścić zdjęcie w formie elektronicznej

  2. wypełnić formularz zgłoszeniowy

  3. wnieść opłatę za postępowanie kwalifikacyjne na indywidualne konto bankowe. W zleceniu przelewu jako tytuł wpłaty należy wpisać: „numer formularza/nazwisko/imię”.

  4. wpisać do systemu rekrutacji on-line wyniki:
    • kandydaci z polską nową maturą oraz maturą International Baccalaureate (IB) – wpisać wyniki uzyskane na świadectwie dojrzałości

    • kandydaci z maturą zagraniczną oraz maturą European Baccalaureate (EB) – proszeni są o dołączenie w systemie rekrutacji (zakładka załączniki) w terminie rejestracji uwierzytelnionego oryginalnego świadectwa dojrzałości wraz z tłumaczeniem świadectwa na język polski dokonanego przez tłumacza przysięgłego lub tłumaczenia poświadczonego przez konsula RP

    • kandydaci ze starą maturą – wpisać wyniki uzyskane na zaświadczeniu o wynikach z egzaminu maturalnego wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną
  5. dostarczyć w terminie rejestracji do DR:

    • laureaci/finaliści olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego lub olimpiad międzynarodowych – proszeni są o umieszczenie w systemie ERK ( zakładka załączniki) dyplom laureata/finalisty olimpiady

    • kandydaci z maturą zagraniczną oraz maturą European Baccalaureate (EB) – proszeni są o dostarczenie w terminie rejestracji załączenie skanu w systemie ERK (zakładka załączniki) uwierzytelnionego oryginalnego świadectwa dojrzałości wraz z tłumaczeniem świadectwa na język polski dokonanego przez tłumacza przysięgłego lub tłumaczenie poświadczone przez konsula RP

WYMAGANE DOKUMENTY PO WSTĘPNYM ZAKWALIFIKOWANIU

Osoby znajdujące się na liście rankingowej powyżej progu przyjęcia zobowiązane są w wyznaczonym terminie, podanym na zaktualizowanej liście rankingowej, załączyć w systemie rekrutacji on-line (w formie plików pdf) skany następujących dokumentów, a następnie dostarczyć ich oryginały drogą pocztową do Działu Rekrutacji:

  1. podanie – dostępne będzie w systemie rekrutacji on-line w formie interaktywnego formularza po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata; po wypełnieniu on-line należy je wydrukować i podpisać

  2. świadectwo dojrzałości, które będzie zwrócone po zakończonym procesie rekrutacji
    • kandydaci z nową maturą – oryginał bądź oryginalny odpis świadectwa dojrzałości (przesłanie pocztą tego uwierzytelnionego dokumentu wymagane jest jedynie w przypadku jeżeli dokument będzie nieudostępniony w systemie Krajowego Rejestru Matur (KreM))

    • kandydaci ze „starą maturą” – oryginał bądź oryginalny odpis świadectwa dojrzałości oraz oryginalne zaświadczenie o wynikach z egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (przesłanie pocztą oryginalnego zaświadczenia z OKE wymagane jest jedynie w przypadku jeżeli dokument będzie nieudostępniony w systemie Krajowego Rejestru Matur (KreM))

    • kandydaci z maturą zagraniczną– uwierzytelniony oryginał świadectwa dojrzałości wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski/tłumaczeniem poświadczonym przez Konsula RP i oryginały wyników dodatkowych egzaminów z kraju wydania świadectwa wraz z tłumaczeniem przysięgłym- jeśli wyniki tych egzaminów były brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym

    • kandydaci z maturą EB– oryginał świadectwa matury EB- tłumaczenie przysięgłe na język polski jest niezbędne w przypadku, gdy świadectwo nie jest wydane w języku polskim

    • osoby przystępujące do matury międzynarodowej (IB) – oryginalne zaświadczenie z Liceum Ogólnokształcącego o wynikach z egzaminu maturalnego, a niezwłocznie po otrzymaniu, oryginalne świadectwo maturalne (przesłanie pocztą oryginalnego zaświadczenia z LO wymagane jest jedynie w przypadku jeżeli dokument będzie nieudostępniony w systemie International Baccalaureate Information System (IBIS) (ibo.org))

  3. jeden egzemplarz podpisanego katalogu opłat – katalog w wersji elektronicznej dostępny będzie w systemie rekrutacji on-line, po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata. Po zapoznaniu się z jego treścią, należy go wydrukować i podpisać.

  4. zaświadczenie o znajomości języka polskiego, umożliwiające podjęcie studiów wyższych (B2)- dotyczy osób z maturą zagraniczną i maturą IB zdawaną poza granicami Polski oraz osób z maturą EB

    *Składanie dokumentów:
  • Odwzorowanie cyfrowe dokumentu sporządza się w formacie PDF, zapewniając jego czytelność oraz stosując zasadę, zgodne z którą jeden plik PDF odpowiada jednemu odwzorowanemu dokumentowi.
  • Komplet wyżej wymienionych dokumentów należy dostarczyć do Działu Rekrutacji w terminie podanym na każdej zaktualizowanej liście rankingowej. Przewidywany jest odrębny termin na składanie dokumentów elektronicznych oraz odrębny termin na przesłanie dokumentów drogą pocztową.
  • O akceptacji przesłanych dokumentów decyduje data ich wpływu do Działu Rekrutacji, a nie data stempla pocztowego.
  • Osoby, które nie dostarczą kompletu wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie, zostaną skreślone z listy osób zakwalifikowanych na studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a w ich miejsce wejdą kolejne osoby znajdujące się pod linią odcięcia, które uzyskały pierwotnie niewystarczającą liczbę punktów.

Kandydaci zakwalifikowani na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są w wyznaczonym terminie przez Dział Rekrutacji:

  1. wypełnić kartę badania profilaktycznego, link do wypełnienia karty kandydat otrzyma na adres e-mail podany podczas zakładania konta w systemie rekrutacji on-line.

  2. wnieść opłatę w wysokości 22 zł za legitymację studencką. Instrukcja odnośnie wpłacania opłat wraz z terminem zostanie wysłana na adres e-mail.

  3. Wszystkie osoby znajdujące się na liście osób zakwalifikowanych na studia zobowiązane są, do ukończenia przed podjęciem studiów, w wyznaczonym przez GUMed terminie, kursu online dotyczącego zasad etycznych obowiązujących podczas studiowania, opracowanego przez Senacką Komisję Etyki i Dobrych Obyczajów Akademickich GUMed.


powrót do listy kierunków studiów

Data aktualizacji: 17.04.2024 r., godz. 09:50

Ważne informacje

Poziom:
jednolite magisterskie
Forma:
stacjonarne
Profil:
ogólnoakademicki
Wydział:
Czas trwania:
6 lat (12 semestrów)
Limit przyjęć:
326
*Próg punktowy:
171
*Liczba kandydatów na jedno miejsce:
14,5
*Rekrutacja 2023

Dział Rekrutacji
al. Zwycięstwa 41-42
80-210 Gdańsk
zobacz mapę

rekrutacja@gumed.edu.pl

Stanowisko ds. Rekrutacji
Polskojęzycznej

tel.: (58) 349 13 91/97

Stanowisko ds. Rekrutacji
Anglojęzycznej

tel./faks: (58) 349 13 90