Badania kliniczne - studia II stopnia, stacjonarne

StartInstrukcje dla kandydatówBadania kliniczne - studia ...

O KIERUNKU STUDIÓW

badania kliniczne
badania kliniczne

Studia trwają 2 lata, mają profil ogólnoakademicki i prowadzone są na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Misją proponowanego programu studiów jest wykształcenie absolwentów, którzy będą świadomie rozwijać badania kliniczne w Polsce. Absolwenci będą stanowić wsparcie dla sektora ochrony zdrowia oraz potencjał edukacyjny. Badania kliniczne stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny.

Misja ta wpisuje się w misję i strategię zarówno Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: „Nowoczesna edukacja oraz badania dla zdrowia i rozwoju medycyny”, jak również Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego „Efektywnie lecząc, dobrze uczyć i służyć nauce”.

Kierunek studiów badania kliniczne został zbudowany i rozwijany jest w oparciu o strategiczne wartości Uczelni, czyli humanizm, profesjonalizm, proaktywność, partnerstwo oraz dobro wspólne, które przyświecają kadrze dydaktycznej i od początku procesu dydaktycznego przekazywane są studentom.

Zgodnie z celami strategicznymi Uczelni, kierunek oferuje wysoką jakość nauczania i jest ciągle udoskonalany. Studenci Kierunku założyli Sekcję Koła naukowego – badania kliniczne pod parasolem SKN IZOZ, w ramach której prowadzą badania naukowe, piszą publikacje oraz organizują konferencje.

Jakość kształcenia i rozwój naukowy są naszym drogowskazem, a szeroka współpraca z podmiotami klinicznymi stanowi dodatkową wartość dla obu stron. W ramach praktyk i staży umożliwiamy studentom odbywanie ich w jednostkach klinicznych co dodatkowo podnosi jakość dydaktyki i umacnia współpracę, w tym międzynarodową.

Pracownicy związani z kierunkiem badania kliniczne są pasjonatami, odnoszą sukcesy zawodowe i nieustannie rozwijają się, korzystając ze wsparcia Uczelni.

Kierunek badania kliniczne uwzględnia potrzeby społeczno-gospodarcze z którymi w zgodzie są efekty uczenia. Program został przygotowany na podstawie doświadczeń kadry Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, zdobytych w jednostkach macierzystych jak również poza nimi. Konsultowany był również z ekspertami z branży badań klinicznych, którzy prowadzą zajęcia, praktyki i staże dla studentów. Z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie rynkowe na specjalistów z branży badań klinicznych, kształcenie w tej dziedzinie jest bardzo pożądane, a program proponowanych studiów odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy. Szerokie podejście, z zapewnieniem ukierunkowanych warsztatów, pozwoli następnie absolwentowi studiów na swobodne wybranie dalszego kierunku rozwoju i specjalizacji, m.in. podjęcie pracy w firmie, która jest sponsorem badań klinicznych, jak również koordynowanie badań klinicznych w ośrodku, monitorowanie badań i bliski kontakt oraz wsparcie pacjenta.

Opis sylwetki absolwenta:

Wyjątkowość kierunku badania kliniczne polega na wykształceniu absolwenta z unikalnym zakresem wiedzy i umiejętności. Absolwent przygotowany jest do pracy m.in. w jednostkach klinicznych, instytutach naukowych, Uczelniach wyższych, Centrach wsparcia Badań Klinicznych, firmach CRO (ang. Clinical Research Organization). Jego praca ma bezpośredni wpływ na pacjentów, na realne korzyści zdrowotne, wprowadzanie innowacyjnych metod leczenia. Prace nad nowymi rozwiązaniami, mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów.

Dla absolwentów, młodych naukowców, badania kliniczne stanowią cenną okazję do zdobywania praktycznych doświadczeń i rozwijania swoich umiejętności. Może to być kluczowym krokiem w karierze zawodowej w obszarze medycyny czy nauk przyrodniczych.

Badania kliniczne stanowią kluczowy element w procesie wprowadzania nowych terapii na rynek i są fundamentem postępu w medycynie.

Dyplom magistra uzyskuje absolwent studiów na kierunku badania kliniczne, który w zakresie:
  • wiedzy:
    • ma wiedzę w zakresie nauk o zdrowiu, farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych konieczną do prowadzenia badań klinicznych oraz zaawansowaną wiedzę fachową dotyczącą planowania, prowadzenia i monitorowania badań klinicznych,
    • zna i rozumie prawodawstwo polskie, europejskie i amerykańskie dotyczące planowania, prowadzenia i monitorowania badań klinicznych,
    • zna tryb postępowania w przedmiocie wydania pozwolenia na badanie kliniczne produktu leczniczego stosowanego u ludzi,
    • zna metody zarządzania w badaniach klinicznych;
  • umiejętności:
    • potrafi sporządzać dokumentację używaną w badaniach klinicznych i oceniać jej poprawność,
    • potrafi pracować w zespole i kierować zespołem,
    • potrafi udzielić rzetelnej informacji dotyczącej badań klinicznych,
    • posiada umiejętność realizacji procesów w badaniach klinicznych,
    • jest przygotowany do pracy w badaniach klinicznych oraz do udziału w monitorowaniu niepożądanych działań produktów leczniczych,
    • potrafi wyszukiwać i analizować informacje z różnych źródeł, dokonywać ich krytycznej oceny oraz formułować opinie,
    • potrafi samodzielnie rozwiązywać problemy,
    • potrafi stosować zasady ochrony danych i własności intelektualnej,
    • potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz językiem obcym specjalistycznym z zakresu badań klinicznych,
    • potrafi przygotowywać dokumentację, raporty i prezentacje,
    • potrafi korzystać z wiedzy i umiejętności fachowych, zgodnie z zasadami etyki i deontologii oraz przestrzegania prawa;
  • kompetencji społecznych:
    • jest przygotowany do pracy w szpitalach, ośrodkach badawczych, firmach CRO (ang. clinical research organisation) i innych podmiotach prowadzących badania kliniczne i monitorujących niepożądane działania produktów leczniczych oraz w innych urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie ochrony zdrowia; instytutach badawczych i innych podmiotach prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu badań klinicznych,
    • dąży do ciągłej aktualizacji wiedzy i umiejętności przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych w toku szkoleń oraz w trybie samokształcenia,
    • jest gotowy do realizacji celów edukacyjnych w pracy zawodowej,
    • potrafi postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
    • potrafi ponosić odpowiedzialność za pracę własną i innych,
    • posiada świadomość własnych ograniczeń oraz zespołu.

Absolwent jest przygotowany do dalszego rozwoju zawodowego oraz do kształcenia w szkole doktorskiej i na studiach podyplomowych.

PROGRAM STUDIÓW II stopnia kierunek badania kliniczne

ZASADY REKRUTACJI – KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O PRZYJĘCIE NA KIERUNEK

Na studia II stopnia, kierunek badania kliniczne mogą być przyjmowani absolwenci studiów:

I stopnia
:
biologia i kierunki pokrewne; biotechnologia; bioinformatyka; chemia i kierunki pokrewne; dietetyka; elektroradiologia; fizyka i kierunki pokrewne; inżynieria medyczna, biomedyczna i kierunki pokrewne; kosmetologia; pielęgniarstwo; położnictwo; ratownictwo medyczne; technologia żywności i żywienia człowieka; zdrowie publiczne; zdrowie środowiskowe.

II stopnia:
dietetyka; pielęgniarstwo; położnictwo; zdrowie publiczne; zdrowie środowiskowe i BHP.

Jednolitych magisterskich:
analityka medyczna; farmacja; fizjoterapia; lekarski; lekarsko-dentystyczny; psychologia zdrowia; weterynaria.
Decyzję o uznaniu kierunku za pokrewny każdorazowo podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna.

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek kwalifikowani są na podstawie składowych:

1. średnia ocen ze studiów:

a) dla kandydatów, u których obowiązywała skala ocen 3-6

średnia ocen przydzielona punktacja
3,00 – 3,49 40 pkt
3,50 50 pkt
3,51 – 3,99 55 pkt
4,00 – 4,49 70 pkt
4,50 85 pkt
4,51 – 4,99 95 pkt
5,00 – 6,00 100 pkt

b) dla kandydatów, u których obowiązywała skala ocen 3-5:

średnia ocen przydzielona punktacja
3,00 – 3,49 40 pkt
3,50 55 pkt
3,51 – 3,99 65 pkt
4,00 – 4,49 80 pkt
4,50 90 pkt
4,51 – 4,99 95 pkt
5,00 100 pkt

2. ocena z egzaminu licencjackiego:
Pod pojęciem ocena z egzaminu licencjackiego rozumie się ocenę, którą kandydat otrzymał w trakcie egzaminu dyplomowego

a) jeśli kandydat nie miał obowiązku pisania pracy licencjackiej, punkty za ocenę będą przyznawane zgodnie z tabelą:

ocena punkty za ocenę
dostateczny (3,0) 40 pkt
dostateczny plus (3,5) 55 pkt
dobry (4,0) 70 pkt
dobry plus (4,5) 85 pkt
bardzo dobry (5,0)* 100 pkt

* lub ocena wyższa niż 5

b) jeśli kandydat miał obowiązek pisania pracy licencjackiej i zdawania egzaminu dyplomowego, punkty będą przyznane zgodnie ze wzorem:


Punkty za ocenę z egzaminu licencjackiego=
punkty za ocenę z pracy licencjackiej
+ punkty za ocenę z egzaminu dyplomowego
2




3. aktywność o charakterze naukowym:

a) udział w studenckim kole naukowym (maksymalna liczba punktów jaka może być przyznana za taką aktywność wynosi 10 punktów):

  • za potwierdzony przez stosowną jednostkę (Opiekun koła, Dziekan, Prorektor ds. studenckich), udział w studenckim kole naukowym przez okres pełnego roku akademickiego kandydat otrzyma 5 punktów.
  • za potwierdzony przez stosowną jednostkę (Opiekun koła, Dziekan, Prorektor ds. studenckich), udział przez kolejny pełny rok akademicki w tym samym kole naukowym, bądź udział w innym studenckim kole naukowym przez okres pełnego roku akademickiego kandydat otrzyma kolejne 5 punktów.

b) publikacje naukowe (maksymalna liczba punktów jaka może być przyznana za taką aktywność wynosi 30 punktów):

  • za autorstwo, bądź współautorstwo w jednej pracy opublikowanej w czasopismach z listy filadelfijskiej (z IF) – należy załączyć skan pierwszej strony publikacji. Kandydat może otrzymać 10 punktów.
  • za autorstwo, bądź współautorstwo w jednej pracy opublikowanej w czasopismach spoza listy filadelfijskiej (bez IF), ale z listy MNiSW – należy załączyć skan pierwszej strony publikacji. Kandydat może otrzymać 5 punktów.

c) aktywny udział w konferencjach naukowych: (maksymalna liczba punktów jaka może być przyznana za taką aktywność wynosi 10 punktów):

  • za potwierdzony aktywny udział (wystąpienie, prezentacja plakatu) w konferencji naukowej kandydat otrzyma 5 punktów. W celu potwierdzenia udziału należy załączyć skan materiałów konferencyjnych zawierający program konferencji z tytułami wystąpień i autorami, stronę tytułową materiałów konferencyjnych oraz abstrakt jeśli jest zawarty w materiałach.

INFORMACJE O POSTĘPOWANIU KWALIFIKACYJNYM

TERMINY REKRUTACJI: I TURA

*TERMIN REJESTRACJI ON-LINE 19.05.2025-22.07.2025
TERMIN UISZCZANIA OPŁAT REKRUTACYJNYCH 19.05.2025-22.07.2025
TERMIN DODAWANIA SKANU ZAŚWIADCZENIA DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE 19.05.2025-22.07.2025
TERMIN WPISYWANIA OCEN DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE 19.05.2025-22.07.2025
TERMIN OPUBLIKOWANIA I LISTY RANKINGOWEJ 01.08.2025
TERMIN DOSTARCZANIA WYMAGANYCH DOKUMENTÓW OSÓB Z I LISTY RANKINGOWEJ 01.08.2025-11.08.2025
PRZEWIDYWANE TERMINY PUBLIKACJI KOLEJNYCH LIST RANKINGOWYCH* 12.08, 19.08, 26.08
* Liczba kolejnych list rankingowych jest zależna od momentu wypełnienia limitu przyjęć.

TERMINY REKRUTACJI: II TURA – REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

TERMIN REJESTRACJI ON-LINE 05.09.2025-10.09.2025
TERMIN UISZCZANIA OPŁAT REKRUTACYJNYCH 05.09.2025-10.09.2025
TERMIN DODAWANIA SKANU ZAŚWIADCZENIA DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE 05.09.2025-10.09.2025
TERMIN WPISYWANIA OCEN DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE 05.09.2025-10.09.2025
TERMIN OPUBLIKOWANIA I LISTY RANKINGOWEJ 16.09.2025
TERMIN DOSTARCZANIA WYMAGANYCH DOKUMENTÓW OSÓB Z I LISTY RANKINGOWEJ 16.09.2025-18.09.2025
PRZEWIDYWANE TERMINY PUBLIKACJI KOLEJNYCH LIST RANKINGOWYCH* 19.09, 23.09, 26.09
Decyzję o przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej na dany kierunek podejmuje Rektor.
* Liczba kolejnych list rankingowych jest zależna od momentu wypełnienia limitu przyjęć.

ELEKTRONICZNA REJESTRACJA NA STUDIA

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są:

  1. założyć konto kandydata w systemie rekrutacji on-line i zamieścić zdjęcie w formie elektronicznej

  2. wypełnić formularz zgłoszeniowy

  3. wnieść opłatę za postępowanie kwalifikacyjne na indywidualne konto bankowe. W zleceniu przelewu jako tytuł wpłaty należy wpisać: „numer formularza/nazwisko/imię”.

  4. wpisać do systemu rekrutacji on-line oceny (zakładka WYNIKI):
    • średnią ocen ze studiów

    • ocenę z egzaminu licencjackiego

    • ocenę z pracy licencjackiej (jeżeli kandydat miał obowiązek pisania pracy)

  5. podłączyć w systemie rekrutacji on-line skany dokumentów (zakładka ZAŁĄCZNIKI):

    Załącznik nr 1 do Uchwały nr 35/2024 Senatu GUMed - Zaświadczenie dla celów rekrutacyjnych na studia II stopnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (201 KB) , który stanowi załącznik do

    Uchwała nr 35/2024 Senatu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji na I rok studiów w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w roku akademickim 2025/2026 (1,12 MB)

    Pierwszą stronę wypełnia dziekanat macierzystej uczelni i na tej podstawie należy wpisać oceny w zakładce „wyniki”. Drugą stronę wypełnia kandydat osobiście (nawet jeżeli nie zgłasza działalności o charakterze naukowym). W przypadku nie dołączenia w systemie rekrutacji on-line dokumentów związanych z działalnością naukową – kandydatowi nie przyznaje się dodatkowych punktów za aktywność o charakterze naukowym. Punkty za działalność naukową zostaną wpisane przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną. Dokumenty muszą być załączone w terminie rejestracji na studia.

WYMAGANE DOKUMENTY PO WSTĘPNYM ZAKWALIFIKOWANIU

Osoby znajdujące się na liście rankingowej powyżej progu przyjęcia zobowiązane są w wyznaczonym terminie, podanym na zaktualizowanej liście rankingowej, załączyć w systemie rekrutacji on-line (w formie plików pdf) skany następujących dokumentów, a następnie dostarczyć ich oryginały osobiście bądź drogą pocztową do Działu Rekrutacji:

  1. podanie – dostępne będzie w systemie rekrutacji on-line w formie interaktywnego formularza po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata; po wypełnieniu on-line należy je wydrukować i podpisać

  2. podpisany dyplom studiów I stopnia, który będzie zwrócony po zakończonym procesie rekrutacji:
    • uzyskany w Polsce: oryginał bądź oryginalny odpis dyplomu studiów I stopnia (część A) (dostarczenie/przesłanie pocztą oryginalnego dyplomu wymagane jest jedynie w przypadku jeżeli dokument będzie wystawiony przez Uczelnie inną niż GUMed)

    • uzyskany za granicą: uwierzytelniony oryginał dyplomu studiów I stopnia wraz z tłumaczeniem dyplomu na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego lub tłumaczenie poświadczone przez konsula RP
  3. jeden egzemplarz podpisanego katalogu opłat – katalog w wersji elektronicznej dostępny będzie w systemie rekrutacji on-line, po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata. Po zapoznaniu się z jego treścią, należy go wydrukować i podpisać

  4. zaświadczenie o znajomości języka polskiego umożliwiające podjęcie studiów wyższych (B2) – dotyczy osób z maturą zagraniczną.

Składanie dokumentów:

  • Odwzorowanie cyfrowe dokumentu sporządza się w formacie PDF, zapewniając jego czytelność oraz stosując zasadę, zgodne z którą jeden plik PDF odpowiada jednemu odwzorowanemu dokumentowi.
  • Komplet wyżej wymienionych dokumentów należy dostarczyć do Działu Rekrutacji w terminie podanym na każdej zaktualizowanej liście rankingowej. Przewidywany jest odrębny termin na składanie dokumentów elektronicznych oraz odrębny termin na przesłanie dokumentów drogą pocztową.
  • O akceptacji przesłanych dokumentów decyduje data ich wpływu do Działu Rekrutacji, a nie data stempla pocztowego.
  • Osoby, które nie dostarczą kompletu wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie, zostaną skreślone z listy osób zakwalifikowanych na studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a w ich miejsce wejdą kolejne osoby znajdujące się pod linią odcięcia, które uzyskały pierwotnie niewystarczającą liczbę punktów.

Kandydaci zakwalifikowani na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są w wyznaczonym terminie przez Dział Rekrutacji:

  1. wypełnić kartę badania profilaktycznego, link do wypełnienia karty kandydat otrzyma na adres e-mail podany podczas zakładania konta w systemie rekrutacji on-line.

  2. wnieść opłatę w wysokości 22 zł za legitymację studencką. Instrukcja odnośnie wpłacania opłat wraz z terminem zostanie wysłana na adres e-mail.

  3. ukończyć kurs on-line dotyczący zasad etycznych obowiązujących podczas studiowania, opracowanego przez Senacką Komisję Etyki i Dobrych Obyczajów Akademickich GUMed.


powrót do listy kierunków studiów

Data aktualizacji: 03.04.2025 r., godz. 14:40

Ważne informacje

Poziom:
II stopnia
Forma:
stacjonarne
Profil:
ogólnoakademicki
Czas trwania:
2 lata (4 semestry)
Limit przyjęć 2025:
36
*Próg punktowy:
165
*Liczba kandydatów na jedno miejsce:
2,2
*Rekrutacja 2024

Dział Rekrutacji
al. Zwycięstwa 41-42
80-210 Gdańsk
zobacz mapę

rekrutacja@gumed.edu.pl

Stanowisko ds. Rekrutacji
Polskojęzycznej

tel.: (58) 349 13 91/97

Stanowisko ds. Rekrutacji
Anglojęzycznej

tel./faks: (58) 349 13 90