Zdrowie środowiskowe - studia II stopnia, stacjonarne (dzienne)

StartInstrukcje dla kandydatówZdrowie środowiskowe - stud...

O KIERUNKU STUDIÓW


ZTS.jpg

Studia prowadzone są na Wydziale Nauk o Zdrowiu, trwają 2 lata. Studia II stopnia na kierunku zdrowie środowiskowe pozwalają na uzyskanie interdyscyplinarnej i zaawansowanej wiedzy oraz umiejętności z zakresu szeroko rozumianych nauk o zdrowiu (problemy zdrowia, ocena ryzyka zdrowotnego), przyrodniczych (biologia molekularna, biostatystyka) i nauk o zarządzaniu (małe i średnie przedsiębiorstwa, zarządzanie projektami, zarządzanie bhp). Studia prowadzone są w zakresie dwóch specjalności: zdrowia środowiskowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Moduły zajęć w ramach specjalności zostały tak dobrane, aby umożliwić studentom rozwijanie zainteresowań oraz samodzielne kształtowanie swojej kariery zawodowej. Zajęcia praktyczne, mające na celu nabywanie umiejętności i kompetencji społecznych przydatnych w pracy zawodowej, są realizowane w formie ćwiczeń (w tym laboratoryjnych), seminariów oraz praktyk. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich oraz specjalistów reprezentujących różne środowiska zawodowe. Program studiów był konsultowany ze specjalistami i jest ukierunkowany na potrzeby pracodawców.

Absolwent uzyskuje przygotowanie zawodowe do:

  • pełnienia funkcji kierowniczych w:
    - administracji Unii Europejskiej, administracji państwowej i samorządowej (wydziały zdrowia i środowiska oraz inne jednostki administracji państwowej i samorządowej),
    - jednostkach zajmujących się zdrowiem publicznym i epidemiologią,
  • zajmowania samodzielnych stanowisk w:
    - firmach produkcyjnych: główny specjalista ds. zarządzania jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem i higieną pracy,
  • pracy w:
    - firmach szkoleniowych i konsultingowych: specjalista ds. ocen oddziaływania na środowisko, zdrowia środowiskowego,
    - szkołach wyższych i średnich – edukacja w zakresie zdrowia środowiskowego; jednostki naukowo-badawcze,
    - innych instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą problematyką środowiska i zdrowia.

Ponadto, absolwent kierunku zdrowie środowiskowe specjalność: bezpieczeństwo i higiena pracy nabywa (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy) uprawnienia do pełnienia funkcji starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Absolwenci studiów II stopnia są uprawnieni do podejmowania studiów III stopnia (doktoranckich).

Oferta studiów II stopnia kierunku zdrowie środowiskowe kierowana jest nie tylko do absolwentów studiów I stopnia tego kierunku, ale również kierunków pokrewnych (medycznych, przyrodniczych, chemicznych itd.). Lista kierunków pokrewnych: Biochemia, Biznes i technologia ekologiczna, Inżynieria środowiska, Przyroda, Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, Gospodarka wodna, Biologia, Mikrobiologia, Inżynieria/ ochrona środowiska, Zarządzanie środowiskiem/zarządzanie środowiskiem przyrodniczym, Biologia/biologia środowiska, Zdrowie publiczne – specjalności: -epidemiologia i biostatystyka -zdrowie i środowisko -nadzór sanitarno-epidemiologiczny -zdrowie publiczne-BHP -BHP -zdrowie środowiskowe, Biologia – specjalności: -ekologia i zarządzanie środowiskiem przyrodniczym -ekologia i zarządzanie zasobami przyrody, Biologia i pedagogika – specjalność: -ochrona przyrody, Chemia – specjalności: -analityka środowiska -chemia środowiskowa -chemia środowiska -chemia z ochroną środowiska -ekologia i monitoring środowiska, Rolnictwo – specjalności: -ochrona środowiska przyrodniczego -ochrona i kształtowanie krajobrazu -kształtowanie środowiska

Kandydaci na kierunek zdrowie środowiskowe nie muszą posiadać szczególnych predyspozycji. Jednakże, poszukiwane są osoby, które potrafią kojarzyć fakty i są dociekliwe. Atutem również będzie zdolność analitycznego myślenia i umiejętność poszukiwania związków przyczynowo – skutkowych.

Osoba odpowiedzialna za udzielanie informacji dotyczących kierunku zdrowie środowiskowe:
dr inż. Ewa Olkowska
tel. 58 349 19 35
e-mail: zdrowiesrodowiskowe@gumed.edu.pl

ZASADY REKRUTACJI – KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O PRZYJĘCIE NA KIERUNEK

Na studia II stopnia, kierunek zdrowie środowiskowe mogą być przyjmowani absolwenci studiów I stopnia – kierunek zdrowie środowiskowe oraz kierunki pokrewne (przynajmniej I stopnia).

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek kwalifikowani są na podstawie składowych:

1. średnia ocen ze studiów:

a) dla kandydatów, u których obowiązywała skala ocen 3-6

średnia ocen przydzielona punktacja
3,00 – 3,49 40 pkt
3,50 50 pkt
3,51 – 3,99 55 pkt
4,00 – 4,49 70 pkt
4,50 85 pkt
4,51 – 4,99 95 pkt
5,00 – 6,00 100 pkt

b) dla kandydatów, u których obowiązywała skala ocen 3-5:

średnia ocen przydzielona punktacja
3,00 – 3,49 40 pkt
3,50 55 pkt
3,51 – 3,99 65 pkt
4,00 – 4,49 80 pkt
4,50 90 pkt
4,51 – 4,99 95 pkt
5,00 100 pkt

2. ocena z egzaminu licencjackiego:
Pod pojęciem ocena z egzaminu licencjackiego rozumie się ocenę, którą kandydat otrzymał w trakcie egzaminu dyplomowego

a) jeśli kandydat nie miał obowiązku pisania pracy licencjackiej, punkty za ocenę będą przyznawane zgodnie z tabelą:

ocena punkty za ocenę
dostateczny (3,0) 40 pkt
dostateczny plus (3,5) 55 pkt
dobry (4,0) 70 pkt
dobry plus (4,5) 85 pkt
bardzo dobry (5,0)* 100 pkt

* lub ocena wyższa niż 5

b) jeśli kandydat miał obowiązek pisania pracy licencjackiej i zdawania egzaminu dyplomowego, punkty będą przyznane zgodnie ze wzorem:


Punkty za ocenę z egzaminu licencjackiego=
punkty za ocenę z pracy licencjackiej
+ punkty za ocenę z egzaminu dyplomowego
2




3. aktywność o charakterze naukowym:

a) udział w studenckim kole naukowym (maksymalna liczba punktów jaka może być przyznana za taką aktywność wynosi 10 punktów):

  • za potwierdzony przez stosowną jednostkę (Opiekun koła, Dziekan, Prorektor ds. studenckich), udział w studenckim kole naukowym przez okres pełnego roku akademickiego kandydat otrzyma 5 punktów.
  • za potwierdzony przez stosowną jednostkę (Opiekun koła, Dziekan, Prorektor ds. studenckich), udział przez kolejny pełny rok akademicki w tym samym kole naukowym, bądź udział w innym studenckim kole naukowym przez okres pełnego roku akademickiego kandydat otrzyma kolejne 5 punktów.

b) publikacje naukowe (maksymalna liczba punktów jaka może być przyznana za taką aktywność wynosi 30 punktów):

  • za autorstwo, bądź współautorstwo w jednej pracy opublikowanej w czasopismach z listy filadelfijskiej (z IF) – należy załączyć skan pierwszej strony publikacji. Kandydat może otrzymać 10 punktów.
  • za autorstwo, bądź współautorstwo w jednej pracy opublikowanej w czasopismach spoza listy filadelfijskiej (bez IF), ale z listy MNiSW – należy załączyć skan pierwszej strony publikacji. Kandydat może otrzymać 5 punktów.

c) aktywny udział w konferencjach naukowych: (maksymalna liczba punktów jaka może być przyznana za taką aktywność wynosi 10 punktów):

  • za potwierdzony aktywny udział (wystąpienie, prezentacja plakatu) w konferencji naukowej kandydat otrzyma 5 punktów. W celu potwierdzenia udziału należy załączyć skan materiałów konferencyjnych zawierający program konferencji z tytułami wystąpień i autorami, stronę tytułową materiałów konferencyjnych oraz abstrakt jeśli jest zawarty w materiałach.

INFORMACJE O POSTĘPOWANIU KWALIFIKACYJNYM

  • Kandydaci są kwalifikowani według całkowitej liczby punktów zdobytych na podstawie trzech składowych, rozpoczynając od osoby, która zdobyła najwyższą liczbę, aż do wypełnienia limitu przyjęć na określonym kierunku, o ile nie istnieją inne ograniczenia.
  • Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek zdrowie środowiskowe mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 250 pkt.

    O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (≥75 pkt).
  • Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne – zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
  • Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kierunku w przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń.
  • Kandydaci zobowiązani są sprawdzać aktualne informacje oraz swoją pozycję na liście rankingowej na stronie internetowej rekrutacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

TERMINY REKRUTACJI

TERMIN REJESTRACJI ON-LINE 3.06 – 19.07
TERMIN UISZCZANIA OPŁAT REKRUTACYJNYCH 3.06 – 19.07
TERMIN WPISYWANIA OCEN DO SYSTEMU REKRUTACJI ON-LINE 3.06 – 19.07
TERMIN ZAŁĄCZANIA SKANU DWÓCH ZAŚWIADCZEŃ I OŚWIADCZENIA
3.06 – 19.07
TERMIN OPUBLIKOWANIA I LISTY RANKINGOWEJ 26.07
TERMIN DOSTARCZANIA WYMAGANYCH DOKUMENTÓW OSÓB Z I LISTY RANKINGOWEJ 26.07 – 1.08
PRZEWIDYWANE TERMINY PUBLIKACJI KOLEJNYCH LIST RANKINGOWYCH * 2.08
  • Terminy mogą ulec zmianie, w zależności od wypełnienia limitu przyjęć na dany kierunek.

ELEKTRONICZNA REJESTRACJA NA STUDIA

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są:

  1. założyć konto kandydata w systemie rekrutacji on-line i zamieścić zdjęcie w formie elektronicznej

  2. wypełnić formularz zgłoszeniowy

  3. wnieść opłatę za postępowanie kwalifikacyjne na indywidualne konto bankowe. W zleceniu przelewu jako tytuł wpłaty należy wpisać: „numer formularza/nazwisko/imię”

  4. wpisać do systemu rekrutacji on-line wyniki (zakładka OCENY):
    • średnią ocen ze studiów

    • ocenę z egzaminu licencjackiego

    • ocenę z pracy licencjackiej (jeżeli kandydat miał obowiązek pisania pracy)

  5. podłączyć w systemie rekrutacji on-line skany dokumentów (zakładka ZAŁĄCZNIKI):

    Zaświadczenia i oświadczenie dla Kandydatów na studia II stopnia (591 KB)

WYMAGANE DOKUMENTY PO WSTĘPNYM ZAKWALIFIKOWANIU

Osoby znajdujące się na liście rankingowej powyżej progu przyjęcia zobowiązane są w wyznaczonym terminie, podanym na zaktualizowanej liście rankingowej dostarczyć do Działu Rekrutacji:

  1. podanie – dostępne będzie w systemie rekrutacji on-line w formie interaktywnego formularza po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata; po wypełnieniu on-line należy je wydrukować i podpisać

  2. podpisane zdjęcie kandydata, spełniające wymogi dla zdjęcia przeznaczonego do dowodu osobistego

  3. podpisany dyplom studiów I stopnia, który będzie zwrócony po zakończonym procesie rekrutacji
    • uzyskany w Polsce: oryginał bądź oryginalny odpis dyplomu studiów I stopnia (część A)

    • uzyskany za granicą: uwierzytelniony oryginał dyplomu studiów I stopnia wraz z tłumaczeniem dyplomu na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego lub tłumaczenie poświadczone przez konsula RP
  4. zaświadczenie z Dziekanatu zawierające informacje:
    • średnia ocen ze studiów

    • ocena z egzaminu licencjackiego

    • ocena z pracy licencjackiej (jeżeli kandydat miał obowiązek pisania pracy)
  5. świadectwo dojrzałości, które będzie zwrócone po zakończonym procesie rekrutacji
    • uzyskane w Polsce: oryginał bądź oryginalny odpis świadectwa dojrzałości. Honorowana jest kserokopia świadectwa dojrzałości potwierdzona notarialnie

    • uzyskane za granicą: uwierzytelniony oryginał świadectwa dojrzałości wraz z tłumaczeniem świadectwa na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego lub tłumaczenie poświadczone przez konsula RP
  6. kserokopię dowodu osobistego wraz z numerem PESEL poświadczoną przez notariusza, organ wydający dowody tożsamości bądź pracownika Działu Rekrutacji GUMed (obie strony dowodu powinny być powiększone w czasie wykonywania kopii)

  7. jeden egzemplarz podpisanego katalogu opłat – katalog w wersji elektronicznej dostępny będzie w systemie rekrutacji on-line, po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata. Po zapoznaniu się z jego treścią, należy go wydrukować i podpisać.

  8. zaświadczenie o znajomości języka polskiego umożliwiające podjęcie studiów wyższych (B2)- dotyczy osób z maturą zagraniczną

Składanie dokumentów:

  • O akceptacji przesłanych dokumentów decyduje data ich wpływu do Działu Rekrutacji, a nie data stempla pocztowego.
  • Osoby, które nie dostarczą kompletu wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie, zostaną skreślone z listy osób zakwalifikowanych na studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a w ich miejsce wejdą kolejne osoby znajdujące się pod linią odcięcia, które uzyskały pierwotnie niewystarczającą liczbę punktów.

Kandydaci zakwalifikowani na studia do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zobowiązani są w wyznaczonym terminie przez Dział Rekrutacji:

  1. wypełnić kartę badania profilaktycznego, link do wypełnienia karty kandydat otrzyma na adres e-mail podany podczas zakładania konta w systemie rekrutacji on-line.

  2. wnieść opłatę w wysokości 17 zł za legitymację studencką. Instrukcja odnośnie wpłacania opłat wraz z terminem zostanie wysłana na adres e-mail.


powrót do listy kierunków studiów

Data aktualizacji: 21.05.2019 r., godz. 11:00

Ważne informacje

Typ:
II stopnia
Tryb:
stacjonarne (dzienne)
Wydział:
Czas trwania:
2 lata
Limit przyjęć:
21
*Próg punktowy:
 
*Liczba kandydatów na jedno miejsce:
 
*Rekrutacja 2018

Dział Rekrutacji
al. Zwycięstwa 41-42
80-210 Gdańsk
zobacz mapę

rekrutacja@gumed.edu.pl

Stanowisko ds. Rekrutacji
Polskojęzycznej

tel.: (58) 349 13 91

Stanowisko ds. Rekrutacji
Anglojęzycznej

tel./faks: (58) 349 13 90