Język obcy na studiach w GUMed
20.09.2011
Szanowni Państwo,
Kandydaci przyjęci na wszystkie kierunki studiów jednolitych magisterskich oraz studiów I stopnia – stacjonarnych i niestacjonarnych (tzw. wieczorowych).
Przypominamy o konieczności wybrania on-line języka obcego, którego będą się Państwo uczyli podczas studiów w GUMed.
Studium Języków Obcych GUMed zaprasza nowoprzyjętych studentów na obligatoryjne kursy obcego języka specjalistycznego w oparciu o język ogólny na dwóch poziomach zaawansowania:
- średni – niższy (intermediate / Mittelstufe / intermédiaire) – poziom startu odpowiada maturze z języka obcego na poziome podstawowym
Posiadasz znajomość języka zapewniającą poprawne gramatycznie porozumiewanie się w sytuacjach życia codziennego. Rozumiesz proste teksty pisane. Właściwie stosujesz strategie komunikacyjne nie tylko odnośnie podstawowych faktów, ale też wyrażasz opinie, swój nastrój i życzenia. Pozwala Ci to na pewien stopień niezależności w różnych kontekstach językowych, także w niespodziewanych i mniej przewidywalnych sytuacjach. Rozumiesz język mówiony po uprzednim przygotowaniu leksykalnym. Umiesz wypowiedzieć się w formie pisemnej na codzienne tematy w formie notatki lub wiadomości odnośnie doraźnych potrzeb, prostego listu prywatnego, podziękowania, planu i kilkuzdaniowego streszczenia.
Studentom rozpoczynającym naukę na poziomie średnim – niższym nie przysługuje prawo do zwolnienia z egzaminu.
- średni – wyższy (upper-intermediate / Oberstufe / post-intermédiaire) – poziom startu odpowiada maturze z języka obcego na poziomie rozszerzonym
Znając język na tym poziomie jesteś w stanie posługiwać się nim biegle z użyciem bogatego słownictwa i trudniejszych struktur oraz świadomością związku między językiem i kulturą, w której on istnieje. Potrafisz dostosować charakter wypowiedzi do różnych sytuacji społecznych i kulturowych. Wypowiedzi są twórcze, swobodne i dłuższe, z dużym wyczuciem stopnia formalności lub jej braku. Potrafisz przeczytać i zrozumieć dłuższe teksty ogólne, a nawet niektóre specjalistyczne. Umiesz wypowiedzieć się w formie pisemnej na dowolne tematy w formie rozprawek, wypracowań, listów z dostosowaniem stylu do potencjalnego odbiorcy.
Studenci indywidualnie wybierają kurs języka obcego, z którego chcą korzystać (do wyboru język angielski, niemiecki, francuski i hiszpański) na poziomie adekwatnym do ich kompetencji językowej, tzw. biegłości w języku ogólnym.
Wyboru języka i poziomu startu dokonuje się przez wypełnienie DEKLARACJI ON-LINE (zakładka „Język obcy” widoczna po zalogowaniu do systemu rekrutacji on-line) – zapisy do końca dnia 26 września 2011 r. (do godziny 23:59).
Niezależnie od wybranego poziomu każdy student kończy obowiązkowy kurs języka obcego egzaminem lub zaliczeniem na poziomie B2 zgodnie z planem studiów dla danego kierunku.