Badania do celów sanitarno-epidemiologiczych

StartBadania profilaktyczneBadania do celów sanitarno-...

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych przeprowadza się u uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby oraz u osób podejmujących lub wykonujących pracę, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
Kierunki, które obowiązują badania do celów sanitarno-epidemiologicznych:

1. dietetyka
2. farmacja
3. fizjoterapia
4. lekarski
5. lekarsko-dentystyczny
6. pielęgniarstwo
7. położnictwo
8. ratownictwo medyczne
9. techniki dentystyczne


Jak przeprowadzić badania
1. REJESTRACJA NA BADANIA
W przypadku badań w kierunku nosicielstwa Salmonella, Shigella rutynowo wykonywanych w Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE w Gdańsku warunkiem przyjęcia materiału do badań jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr tel. + 48 58 776 34 16. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc danego dnia, oraz zalecenie by badania były zakończone do grudnia, wskazane jest zarejestrowanie się z odpowiednim wyprzedzeniem (najszybciej jak będzie to możliwe).
2. POBRANIE MATERIAŁU
Preferowane jest dostarczanie do badania jednego dnia trzech próbek. W tym celu, dwa dni przed wyznaczonym terminem dostarczenia próbek, w godzinach popołudniowych lub wieczornych, należy pobrać pierwszą próbkę kału, drugą próbkę należy pobrać dzień przed wyznaczonym terminem dostarczania próbek, trzecią próbkę kału należy pobrać w wyznaczonym terminie rano. Pobrane próbki po odpowiednim oznakowaniu należy przechowywać w warunkach chłodniczych.
INSTRUKCJA_POBIERANIA_PRÓBEK_KAŁU_NOSICIELSTWO_SALMONELLA_SHIGELLA (317 KB)
3. DOSTARCZANIE MATERIAŁU
Konieczne jest dostarczenie wraz z próbkami Zaświadczenia/ Skierowania na badania dla celów sanitarno – epidemiologicznych wystawionego przez Uczelnię, które jest warunkiem zwolnienia z opłaty – Skierowanie jest do pobrania z systemu ERK na profilu kandydata (w zakładce Podania “Dokumenty”).
Do każdej próbki musi być dołączone CZYTELNIE WYPEŁNIONE I PODPISANE
2024_Zlecenie_na_badanie_kału_Salmonella_Shigella (32,1 KB).
W punkcie Zlecenia jednorazowego dotyczącym próbki koniecznie należy wpisać datę i godzinę pobrania materiału.
Pojemnik na kał musi być opisany imieniem i nazwiskiem pacjenta oraz datą i godziną pobrania materiału – zgodnie z danymi umieszczonymi na formularzu Zlecenia.
UWAGA!
Próbki przyjmowane są w Punkcie Przyjmowania Próbek WSSE w Gdańsku, ul. Hoene Wrońskiego 5 w Gdańsku (wejście z tyłu budynku) od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 11:30, Sprawozdania z badań wydawane są od poniedziałku do piątku od 12:30 do 14:30 za okazaniem dokumentu tożsamości.
Należy więc przynieść:
1. TRZY próbki czytelnie opisane (opis na pojemniku musi zawierać minimum imię i nazwisko pacjenta oraz datę i godzinę pobrania materiału). Trzy niezależne pojemniki najlepiej zabezpieczyć w jednym zamkniętym foliowym woreczku
2. TRZY kompletnie i czytelnie wypełnione i podpisane Zlecenia Jednorazowe
3. Oświadczenie do celów RODO – druga strona Zlecenia jednorazowego

Szczegółowe informacje dot. badań w kierunku nosicielstwa Salmonella, Shigella są również dostępne na stronie internetowej WSSE w Gdańsku
4. UZYSKANIE ORZECZENIA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEGO OD LEKARZA MEDYCYNY PRACY
Po uzyskaniu sprawozdań z badań wykluczających nosicielstwo należy umówić się na wizytę u lekarza medycyny pracy Centrum Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o. Kontakt w sprawie umówienia terminu do lekarza medycyny pracy odbywa się tylko drogą mailową – studentcmr@gumed.edu.pl: studentcmr@gumed.edu.pl.
Uzyskanie ww. orzeczenia jest niezbędne do dopuszczenia do obowiązkowych praktyk studenckich/kontaktu z pacjentem. Uzyskane od lekarza medycyny pracy orzeczenie sanitarno-epidemiczne POZOSTAJE U STUDENTA – (najlepiej wpiąć je do książeczki praktyk) do przedstawienia w przypadku kontroli w trakcie trwania praktyk

Tegoroczni absolwenci studiów pierwszego stopnia GUMed, które wykonały badania Sanepidowskie na pierwszym roku studiów mają ważne orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne bez konieczności powtarzania badań.

Osoby, które wykonały/wykonają badanie kału na nosicielstwo (wyniki trzech próbek) w bieżącym roku w dowolnej placówce SANEPID, mogą przedstawi\ć je lekarzom medycyny pracy w CMR w celu uzyskania zaświadczenia.

Szczepienie przeciw COVID-19
Szczepienie przeciw COVID-19